Nina450.wordpress.com

"Tento svet je ako predsieň vedúca do budúceho veku. V tej predsieni sa priprav, nech môžeš vstúpiť do sály." Rabi Jaakov

Jasnovidnosť a budenie psychických zmyslov

na Júl 25, 2011

Jasnovidnosťou nazývame schopnosť vidieť to, čo nie je možné vnímať zrakom fyzickým. Môžeme vyvíjať jasnovidnosť časovú a priestorovú.

„Každý ústrojný i neústrojný útvar, vnímaný našimi zmyslami, je dielom veľkého umelca, nazvaného Stvoriteľom, ktorý náleží najvyššej, tzv. tvorivej úrovni. Medzi najvyššou úrovňou a svetom hmotným existuje úroveň sprostredkujúca, ktorej úlohou je, aby prijímala dojmy z najvyššej úrovne a uskutočňovala ich v hmote.“ Okultná tradícia nazýva túto úroveň oblasťou astrálnou.

Čo je vôbec vnem?

Je to zhrnutie pocitov v jednotnú predstavu vecí. Podľa iných štúdií je pocit prejavom inteligencie, mysle, ktorá zisťuje vlastnosti predmetu alebo ich zdanlivé prejavy. Podľa Kapila je pocit mentálnym prejavom, ktorý nám predvádza zdanie nejakých vecí, ku ktorým sa vzťahuje.

Účinkom pocitu je vnem.

Indická sústava logiky (Njaja) definuje pocit ako akt vedomia, ktorým vchádzame do kontaktu s predmetom. Tieto definície sa zhodujú a ukazujú, že akt pocitu i akt vnemu potrebuje tri činitele, aby sa uskutočnili: vnímateľa, vnímanéhosprostredkovateľa vnímania (zmyslový orgán).

Prečo sú prejavy astrálnych zmyslov tak vzácne a tak neľahko dosiahnuteľné?

Určite preto, že si neuvedomujeme ich činnosť a že naše vedomie nezasahuje ešte do úrovne astrálnej. Celé tajomstvo vývoja jasnovidnosti tkvie v jednom: v rozšírení poľa nášho vedomia.

Čo je vedomie?

Vedomie je onou schopnosťou nášho Ja, ktorou rozlišujeme seba od iných predmetov. Je to vzťah medzi mojim Ja a ne-Ja, udržovaný rôznymi systémami citlivosti. Jeho výcvik predpokladá schopnosť vnemu. Skúsenosť učí, že vnímame predmety v tej miere, v akej im venujeme pozornosť. Mnoho filozofov potvrdzuje, že pozornosť je v podstate dobrovoľný zjav.

Pole vedomia rozšírime ak vložíme do diela vôľu alebo túžbu.

Ako nám môže pomôcť vôľa?

Starí indický vedci sa domnievali, že duch a hmota nie sú veci rozdielne, ale že sú to dva póly tej istej podstaty. Jedným dôsledkom tejto teórie bolo, že dali ľudskému hnutiu a mysleniu hmotný charakter.

Metóda budenia psychických zmyslov nie je najľahšia. Vyžaduje usilovnú starostlivosť o astrálny organizmus, ktorej citlivosť smerovaním vôle k neviditelnu sa veľmi zvyšuje. Je potrebné, aby bol tento nový smer vtisknutý duchu aj vedomiu.

Aby človek prenikol k neviditelnu, treba sa odvrátiť od viditeľna a neskôr – po dlhom a trpezlivom  ustavičnom školení dosiahne taký stupeň majstrovstva, že bude môcť vnímať súčasne svet astrálny aj fyzický. Odvrátiť sa od viditelna znamená stratiť vedomie, t.j. spať istým druhom spánku.

Podľa Sédira by sme jasnovidnosť prebudili rýchlejšie, keby sme vedeli sústrediť astrálne svetlo v jednom ohnisku, ako je to u svetla v zrkadle konkávnom.

Zdroj: Pavel Sédir – Magická zrcadla

About these ads

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Log Out / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Log Out / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Log Out / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Log Out / Zmeniť )

Connecting to %s

Sleduj

Prijímaj upozornenia na nové články na tvoj email.

Join 131 other followers

%d bloggers like this: